DatAlumni2021

Conference DATE: March 16 and March 17, 2021 | 10:30 – 16:30 CET

Data management and collaboration for tackling marine challenges

Program

Day 1 Tuesday 16th

10:00 – 10:10    Welcome Adress (Arjun Chennu)

10:15 – 10:45    Icebreaker
15min break

Data management and international potential
Chair: Joscha Schmiedt

11:00 – 11:15    Nina Wambiji: Billfish research for effective conservation and management in the Western Indian Ocean region
11:15 – 11:30    Janine Felden: PANGAEA – Scientific Data Publisher.
11:30 – 11:45    Estradivari: Linking science to decision-making: a case study of improving marine management in Indonesia.
11:45 – 12:00    Luiz Gadelha: Perspectives on Scientific Workflows and Reproducibility in Modern Research Data Management
15min break

Infrastructures and initiatives of data management I
Regular talks (10 min talk + 5 min discussion)
Chairs: Tridewi Pribadi & Joao Marcelo Brazao Protazio

12:15 – 12:30    Paltu Dhal: The Data Management and Analysis System in Microbial Community studies of Sundarbans Mangrove areas.
12:30 – 12:45    Charles Kihia: Preliminary outputs from the evaluation of polychaete based replacement meals in the culture of juvenile giant Tiger Shrimp at the Kenyan coast.
12:45 – 13:00    Mohammad Mozumder: Transboundary fisheries governance in the Bay of Bengal-Hilsa (Tenualosa ilisha) fishery as a case study.
15min break

Infrastructures and initiatives of data management II
Regular talks (10 min talk + 5 min discussion)
Chairs: Tridewi Pribadi & Joao Marcelo Brazao Protazio


13:15 – 13:30    Arturo Dominici-Arosemena: Discussion of ongoing analysis of data on the biological-fisheries characterization of shark fishing in the breeding area in Bahía Chame and information on associated ichthyofauna
13:30 – 13:45    Ima Kusumanti: Aquaculture and its impact of the COVID-19 pandemic on the fish processing industry: a case study from a local community in Sidoardjo, East Java
15min break

Infrastructures and initiatives of data management III
Flash talks (5 min talk + 1 Question)
Chairs: Tridewi Pribadi & Joao Marcelo Brazao Protazio

14:00 – 14:10    Regina Therese Bacalso: The Open Data Kit (ODK) for a quick, simple, and participatory fisheries data collection and accessibility in the tropics
14:10 – 14:20    Andrés Alegría: IPCC Sixth Assessment Report towards FAIR data
14:20 – 14:30    Maik Tiedemann: Scientific work under the EAF Nansen programme: Supporting the application of the ecosystem approach to fisheries management considering climate and pollution impacts
14:30 – 15:00  Discussion
30min break

15:30 – 16:30    Daniel Pauly Keynote Lecture


Day 2 Wednesday 17th

Regional research and project match-making I
Flash talks (5 min talk + 1 Question)
Chair: Hauke Kegler

10:00 – 10:10    Ines Lange: Coral reef carbonate budgets in the Indian Ocean
10:10 – 10:20    Gary Murphy: The taxonomy of carbonate beaches – identification of sediment sources to inform management
10:20 – 10:30    Yannis Kappelmann: Sedimentological characterization of the Spermonde Archipelago within the HAnsea project
15min break

Regional research and project match-making II
Flash talks (5 min talk + 1 Question)
Chair: Arjun Chennu

10:45 – 10:55    Sucharit Neogi: Deep Dive into Socio-Ecological Drivers and Risk factors of the Multi-faceted Hazards to One Health of Water-borne and Zoonotic Diseases at Diverse Geo-Climatic Settings
10:55 – 11:05    Fridolin Haag: Designing monitoring programs to facilitate marine management
11:05 – 11:15    Joao Marcelo Brazao Protazio: MANGROUP UFPA (Mangrove Modeling and Monitoring Group UFPA)
15min break

Regional research and project match-making III
Flash talks (5 min talk + 1 Question)
Chair: Tim Dudeck

11:30 – 11:40    Bocar Sabaly Baldé: Data poor stock assessment for better fish management in West Africa
11:40 – 11:50    Manuel Jänig: Citizen Fish – Community-based monitoring for advancing sustainable development of small-scale fisheries
11:50 – 12:00    John Sebit Benansio: Community perception and attitudes towards climate change in fishing based communities of Sudd Wetlands, South Sudan
15min break

12:15 – 13:00    Project match-making discussion I
12:15 – 13:00    Project match-making discussion II
12:15 – 13:00    Project match-making discussion III

15min break

13:15 – 14:00    Summary of  match-making discussions

30min break

14:30 – 16:00    Panel Discussion: Nina Wambiji, Frank Oliver Glöckner, Estradivari & Luiz Gadelha (Moderator: Joscha Schmiedt)

15min break

16:15 – 16:30    Closing Remarks (Arjun Chennu and Janine Reinhard)